Mersin Tahta Kurusu İlaçlama – 0532 132 91 97 – Bitirme Garantili İlaçlama

YATAKTA HATA GERÇEKLERI

yetişkin bedbugTahta Kuruları (Yatak böcekleri) , insan ve evcil hayvanların yanı sıra yarasalar, kuşlar ve diğer çeşitli memelilerin evrensel zararlılarıdır. 

Bugün tahta kurusu Tüm Türkiyede hemen hemen her şehirde bulunabilir. Tahta kuruların şu anda çok yaygın olması, hükumetin onları neredeyse “salgın” olarak görmesidir. Ulusal Zararlılarla Mücadele Derneği, yatak böceklerine karşı savaş ilan etti ve haşere kontrol şirketlerinin onları kontrol etmelerine yardımcı olmak amacıyla eğitmek için bütün ülke genelinde tahtakurusu toplantıları düzenledi.

Tahta kurularının Bu türlerin her ikisi de oval, yassı ve kırmızımsı kahverengidir. Boyları dört inç ila beş inç arasında değişir. Periler ve yetişkinler delici emme ağız bölümlerine sahiptir ve uçuşları yetersizdir. Bununla birlikte, yetişkinlerde küçük güdük kanat kalıntıları görülebilir.

Laboratuvar testlerinde, tahta kurusu böceklerinin şarbon, veba, tularemi, sarı humma, tekrarlayan ateş ve tifüs gibi çeşitli hastalıklar için neden olan ajanları taşıdığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bu hastalık organizmalarını normal şartlar altında taşıdıklarına dair çok az kanıt vardır, bu yüzden hastalık bulaşmasında önemli bir faktör olarak kabul edilmezler.

Yatak böcekleri belirgin ve şiddetli istilalarda “iğrenç bir tatlılık” olarak tanımlanmış bir kokuya sahiptir. Harborage bölgeleri, böceklerin dayandığı yüzeylerde kahverengi veya siyah lekeler kurumuş kan ile işaretlenmiştir.

TAHTA KURULARI NEDEN SORUN TEŞKİL EDER?

Hiç kimse yatak böceklerinin neden daha yaygın hale geldiğini bilmiyor, ancak bunu açıklayabilecek bazı nedenler var:

 1. İnsanlar daha fazla seyahat ediyorlar, bu da yatak böceklerini istila edilen alanlardan istila edilmeyen alanlara taşıma olasılığını artırıyor.
 2. Tahta kuruları böcek istilasının yaygın olduğu, dünyanın bazı bölgelerinden muazzam miktarda göç yaşamaktadır. Göçmenlerden bazıları yanlarında yatak böcek getirebilir. (Tıpkı Kuzey Amerika istilasının başladığı gibi.)
 3. Binalarda artık böcek ilacı kullanımının azaltılması. Artık böcek öldürücü ilaçların yüzey uygulamaları nadiren kullanılır, bu da yatak böcek istilasının hayatta kalmasına ve hatta gelişmesine izin verir.
 4. Yatak böcek istilası bulmak ve incelemek zordur. Yatak böcekleri 50 yıldan fazla süredir yaygın olmadığı için, bugün çoğu insanın bir yatak böceği gördüğü şüphelidir.
 5. Etkili olmayan tedaviler. Haşere ve Böcek İlaçlama Uzmanları, yatak böceklerine ve biyolojilerine aşina olmayan uzmanlar yetersiz tedaviler kullanıyor olabilir. Sonuç olarak, istilalar hayatta kalır, yayılır ve gelişir.

YATAK BÖCEK YAŞAM DÖNGÜSÜ

Yatak böcekleri çok sert böceklerdir. Hem yetişkinler hem de periler yiyecek olmadan veya olumsuz sıcaklık koşulları altında uzun süre yaşayabilir. Yetişkinler beslenmeden bir yıl veya daha uzun yaşayabilir ve ısıtılmamış bir binada kışın hayatta kalabilir. Su perileri yetişkinler kadar sert değildir, ancak olumsuz koşullar altında önemli süreler boyunca hayatta kalabilirler.

Bir yetişkin yatak böcek yaklaşık 1/5 inç uzunluğunda ve 1/8 inç genişliğindedir. Kırmızımsı kahverengiden maun rengi gövdeye büyük ölçüde yassılaştırılmış ve oval şekillidir. Beslendikten sonra, böceğin gövdesi büyük ölçüde büyür, daha uzun ve daha az düzleşir. Vücudun küçük tüylerle kaplı olmasına rağmen, bu tüyler çıplak gözle neredeyse görünmeyecek kadar küçüktür, bu nedenle genel vücut görünümü parlaktır. Yatak böcekleri, cildi delmelerini ve vücutlardan kan almalarını sağlayan delici emme ağız bölümlerine sahiptir.

Yatak böcek dişileri, yaşamları boyunca günde 3-4 yumurtalık gruplar halinde 200 ila 500 arasında yumurta bırakır. Bu yumurtalar 6 ila 17 gün sonra yumurtadan çıkar. Nymphal yatak böcekleri yetişkin olmadan önce beş ila altı kez erir. En iyi koşullar altında, yaşam döngüsü dört ila beş haftada tamamlanır, ancak ideal koşullar nadiren bulunduğundan dört ila beş ay sürebilir. Yetişkin yatak böcekleri, yiyecek olmadan 10 ay veya daha fazla yaşayabilir. Nymphal yatak böceklerinin beslenmeden iki aydan fazla hayatta kaldığı bilinmektedir.

Yatak böcekleri, Alman hamam böceklerine benzer kümelenmeler de yaşama eğilimindedir. Yetişkin yatak böcekleri, genel olarak, barındırma alanlarından 15 ila 20 feet veya daha az seyahat eder. Yaygın yatak böcekleri delici emme ağız kısımlarıyla derinin hemen altındaki insan kanıyla beslenir. Bir yatak böceği tarafından ısırılanlar, ısırık yerinde küçük, beyazdan kırmızıya, sert kaynaklar geliştirebilir. Bu ısırıkları yoğun kaşıntı.

Yatak böcekleri sadece geceleri beslenir. Kanla büyümek yaklaşık üç ila beş dakika sürer. Besleme tamamlandıktan sonra, sınırlarına geri dönerler. Beslemeler birkaç günde bir gerçekleşir ve periler tam gelişim için yaklaşık altı kan unu gerektirir. İnsanlar ortak yatak böcek için tercih edilen konakçıdır, ancak gerektiğinde kümes hayvanları, fareler, sıçanlar, kanaryalar, köpekler ve kediler gibi diğer hayvanlarla kolayca beslenir. Normalde böcekler geceleri beslenirler, ancak gündüz saatlerinde tiyatrolar, ofisler ve geceleri normalde kullanılmayan dinlenme odaları gibi yerlerde beslenirler.

Tahtakuruusu mide ısırıkları  Kan alımı yatak böcekTahtakuru mide ısırıkları ve insan kanıyla beslenen tahtakuruları

YATAK BÖCEK BULMAK NEREDE

Yatak böcekleri , tek aile evleri, apartmanlar, toplu konutlar, oteller ve moteller, sinema salonları, otobüsler ve trenler dahil olmak üzere her türlü konut ve ulaşım aracında bulunur. Bu ortamlarda, limanlar şunları içerir:

 1. Tufts, dikişler, şilte düğmesi
 2. Kutu yaylarının içi ve altı
 3. Yatak çerçeveleri ve kapaklar
 4. Kanepeler ve sandalyeler
 5. Pencere ve kapı pervazları
 6. Duvar kağıdı ve resimlerin arkasında
 7. Parke döşeme çatlakları
 8. Duvarlar boyunca halı altında
 9. Anahtarların ve prizlerin arkasındaki duvar boşlukları
 10. Bagaj, sırt çantaları, giyim
Yatakta TahtakurularıYatakta tahtakuruları bulundu. Teftiş yaparken eldiven kullanın ve şilte dikişlerini, tutamları ve kıvrımları iyice inceleyin

YATAK BÖCEK MUAYENESI

yetişkin yatak böcek kan içinde dolandıYatak böcek istilasının kontrolüçok kapsamlı olmalı. Ana aracınız bir el feneridir. Yatak böcekleri kriptik böcekler olduğu ve zamanlarının çoğunu saklamak için harcadıkları için onları bulmak için bir el fenerine ihtiyacınız olacak. Yatak, terzi, halı ve kilim de dahil olmak üzere arama yaparken bazı öğeleri hareket ettirmeli ve / veya sökmelisiniz. Siz teftiş ederken, iğrenç bir tatlılık veya taze, kırmızı ahududu olarak tanımlanan yatak böcek kokusu konusunda uyanık olun. Ayrıca, döküm perileri derileri ve çarşaflar ve nevresimlerdeki kan lekeleri lekelerini aramalısınız. Yatak böcek istilası için ortak bir yer bir kutu yay. Çerçeve genellikle ahşaptan yapılmıştır ve mahsurlaştırmaya uygun çatlaklar içerebilir. Diğer yaygın alanlar arasında duvar boşlukları, anahtar plakalarının arkası, başucu masalarının iç köşeleri, duvardan duvara halıların kenarları, kanepeler ve doldurulmuş sandalyeler sayılabilir.

Detaylı Bilgi için bizimle iletişime geçiniz…

ALO İLAÇLAMA HATTI