Mersin Hamam Böceği ilaçlama – 0532 132 91 97

HAMAMBÖCEĞI TARIH VE GERÇEKLER

Hamam böcekleri en yaygın böcekler arasındadır. Fosil kanıtlarına dayanarak, hamam böceklerinin Dünya üzerinde 300 milyon yıldan fazla bir süredir mevcut olduğu bilinmektedir. Boyutları oldukça değişkendir; bazı türler birkaç santim uzunluğundadır. Bazı biyologlar, böcekleri bu gezegende yaşayan en başarılı hayvan gruplarından biri olarak görür ve hamam böcekleri en uyumlu ve başarılı böcek gruplarından biridir. Milyonlarca yıl boyunca değişen çevrelerde hayatta kalabildiler. Dünyada yaklaşık 3500 hamam böceği türü bulunmaktadır – Neredeyse dünyanın her yerinde ve çok çeşitli habitatlarda bulunmaları, hamam böceklerinin Doğada gerçekten olağanüstü bir başarı öyküsü olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, onları bu kadar başarılı kılan aynı olağanüstü biyolojik özelliklerin çoğu, ayrıca onları yönetmesi en zor zararlılardan biri yapar. Hamam böcekleri, özellikle Alman hamamböceği, Türkiye’nin çoğunda en sık rastlanan ve önemli zarar verici böcek grubuna girmektedir.

Mersin’de bulunan hamam böceği türlerinin yalnızca birkaçı, konutlarımıza düzenli olarak girmekte ve istila etmektedir. Bunlardan en yaygın olanları Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Oryantal hamam böceği, Kahverengi bantlı hamam böceği, Dumanlı kahverengi hamam böceği, Avustralya hamam böceği, Kahverengi hamam böceği, Woods hamam böceği, Tarla hamam böceği ve Asya hamam böceğidir. Bu sekiz türün ilk beşi binalardaki ve çevresindeki tüm hamam böceği yönetiminin% 95’ini temsil ediyor. Türkiye’nin bazı bölgelerinde, bir tür diğerinden daha önemli olabilir. Bazı diğer türler evleri veya diğer binaları istila edebilir, ancak genellikle çok yerelleşmiş durumlarda veya diğer olağandışı koşullar altında bulunur.

HAMAMBÖCEKLERIN GENEL BIYOLOJISI VE DAVRANIŞI

Çoğu hamam böceği Çoğunlukla geceleri aktiftirler, bu süre zarfında yiyecek, su ve eş için yem verirler. Gündüz, özellikle yoğun bir popülasyon mevcut olduğunda veya popülasyon üzerine başka bir stres şekli (yiyecek veya su eksikliği) yerleştirildiğinde görülebilirler. Hamam böcekleri normalde nemli bir ortamı tercih eder ve birçok tür de nispeten yüksek bir sıcaklık derecesini tercih eder. Bununla birlikte, binalarda yaşayan hamam böceği çoğunlukla temizleyicidir ve çok çeşitli yiyeceklerle beslenir. Özellikle nişasta, tatlı, yağ ve et ürünlerine düşkündür; aynı zamanda peynir, bira, deri, unlu mamuller, kitap ciltlerinde nişasta, tutkal, saç, kuru cilt pulları, ölü hayvanlar ve bitki malzemeleri gibi çok çeşitli malzemeleri de içer.

Hamam böcekleri genellikle sıcak ve nemli bir ortam sağlayan korumalı çatlaklarda ve yarıklarda yaşamayı seçer. Amerikan ve oryantal hamam böcekleri gibi bazı türler, korunan yerlerde veya açık alanlarda açık duvarlarda büyük gruplar halinde toplanır. Gruplar gündüzleri saklanma veya dinlenme alanlarında (“karaya vurma” olarak adlandırılır) sıklıkla bulunurken ve geceleri gruplar halinde beslenirken hamam böceği, karıncalar ve yaban arıları gibi sosyal böcekler değildir. Hamam böcekleri genellikle yiyecekler için ayrı ayrı beslenirler, aksi halde büyük ölçüde bireysel ya da sosyal olmayan bir şekilde davranırlar. Hamam böcekleri sosyal böcek olmasa da, genellikle agrega oluştururlar.

Bir hamam böceği genel şekli herkese aşinadır. Oval ve düz gövdelidirler, bu da her türlü çatlak ve yarıklara sıkılmalarını sağlar. Bir pronotum (kalkan benzeri bir örtü) başın üzerinden öne çıkar; ağız kısımları çiğneme tipindedir ve vücutlarının arkasına doğru hafifçe aşağı doğru yönlendirilir. Uzun dikenli bacakları ile çoğu yüzeyde hızla koşabilirler. Katranlarındaki özel pedler, cam pencereleri kolayca ölçeklendirmelerini veya tavanda yürümelerini sağlar.

İçeride ve dışarıda dolaşma kabiliyetlerinin yanı sıra, bazı türlerin iyi el ilanları olduğu gerçeğinin yanı sıra, hamamböceklerinin “otostop” ile yeni alanlara taşınması iyi bilinir. Gündüzleri çatlaklara ve yarıklara gizlenmeyi tercih ettikleri için, bireysel insanlar tarafından veya şehirler veya ülke çapında gönderilen ürünler tarafından sık sık taşınırlar. Bir eve veya başka bir tesise giren mobilyaların, giysilerin veya diğer eşyaların dikkatlice incelenmesi, bu eşyalarda saklanan hamamböceklerini ortaya çıkarabilir. Haşere yönetimi uzmanları ve araştırmacılar tarafından yapılan dikkatli gözlemler, bu rotalarda (bazı durumlarda her gün) hastane, restoran, hayvanat bahçesi ve süpermarket gibi tesislere giren çok sayıda Alman hamamböceği bulunduğunu göstermiştir.

hamamböceği molting resim

Molting hamamböceği. Bazı insanlar yanlışlıkla bu molting bireylerinin “albino hamamböceği” olduğunu düşünüyor.


TÜRLERE GÖRE HAMAMBÖCEĞI KONTROLÜ

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

alman hamamböceği
Yumurta Kapsüllü 
Gerçek Boy 1/2 Inch Kadın Alman Hamamböceği

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ NEDEN BU KADAR BAŞARILI?

alman hamamböceği bebekler perileri

Hamam böceği 
Yavruları
(yumurta kapsülü başına 30-50)


AMERIKAN HAMAMBÖCEĞI 

amerikan hamamböceğiAmerikan Hamam böceği 
Gerçek Boyut 1,75 inç

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ YÖNETİMİ


PALMETTO BUGS 

Palmetto Böceği
Palmetto Bug 
Gerçek Boyut 1.5 inç 


ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ

oryantal hamamböceği resmi 
(Büyük Resim İçin Tıklayınız)

Oryantal Hamamböceği 
Gerçek Boyut 1.25 inç

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞI YÖNETIMI


KAHVERENGI BANTLI HAMAM BÖCEĞİ 

kahverengi bantlı hamamböceği resmi

Kahverengi Bantlı Hamamböceği 
Gerçek Boyut 1/2 inç

KAHVERENGI BANTLI HAMAMBÖCEĞI YÖNETIMI

WOODS HAMAMBÖCEĞİ 

ormanda hamamböceği

Woods Hamamböceği

AHŞAP HAMAM BÖCEĞİ YÖNETIMI


KAHVERENGI HAMAMBÖCEĞİ

kahverengi hamamböceği resmi

Kahverengi Hamamböceği 
Gerçek Boyut 1.75 inç

ASYA HAMAM BÖCEĞİ

asya hamamböceği resmi

Asya Hamamböceği 
Gerçek Boyut 1/2 Inç

ASYA HAMAM BÖCEĞİ YÖNETİMİ


HAMAM BÖCEĞİ BELİRTİLERİ

Hamam böceği kontrolü genellikle devam eden bir tedavi programı gerektirir. Birçok haşere kontrol şirketi, hamam böceklerinin geri dönmeyeceğini garanti etmek için aylık veya üç aylık bir tedaviye ihtiyaç duyacaktır.

Sadece 1 kez  hamam böceklerinin sonsuza dek gitmesini istiyorsanız. Takviminizi işaretleyin ve evinize veya yapınıza en az üç ayda bir işlem yapın. Bunu yaparsanız, iyi bir kontrol elde edersiniz, sonuçlardan memnun kalırsınız ve hepsinden önemlisi, bu süreçte birkaç yüz lira kazanmış olursunuz!

ALO İLAÇLAMA HATTI